Tropické potěšení doma: Z pecky k vlastnímu mangu!

Jak Zasadit Mango Z Pecky

Výběr zralého manga

Pro úspěšné vypěstování manga z pecky je klíčový výběr správného plodu. Zralé mango poznáte podle několika znaků. Slupka by měla být napnutá a lesklá, bez známek poškození nebo plísně. Barva se liší podle odrůdy, ale obecně platí, že zralé mango má sytější barvu. Důležitým indikátorem zralosti je vůně. Zralé mango krásně voní sladce a ovocně, a to zejména v oblasti stopky. Pokud mango nevoní nebo má nakyslou vůni, není ještě zralé. Při výběru manga v obchodě se nebojte plodu jemně zmáčknout. Zralé mango bude na dotek lehce poddajné. Pokud je na dotek tvrdé, je nezralé. Naopak, pokud je příliš měkké a kašovité, je přezrálé.

Opatrné vyjmutí pecky

Po důkladném osušení pecky manga přichází na řadu opatrné vyjmutí semene uvnitř. Pecka manga má vláknitou slupku, kterou je potřeba odstranit. Použijte k tomu ostrý nůž a opatrně odstraňte vnější slupku. Pracujte pomalu a opatrně, abyste nepoškodili semeno uvnitř. Semeno manga má tvar ledviny a je pokryté tenkou hnědou slupkou. I tuto slupku je vhodné opatrně odstranit, abyste podpořili klíčení. Po odstranění slupky semeno opláchněte pod tekoucí vodou a nechte ho oschnout. Nyní je připraveno k zasazení. Nezapomeňte, že klíčení manga může trvat i několik týdnů, proto buďte trpěliví a udržujte substrát stále vlhký.

Očištění a osušení pecky

Po vyjmutí pecky z manga je potřeba ji důkladně očistit od zbytků dužiny. Zbytky ovoce by mohly začít plesnivět a znemožnit tak klíčení semene. Pecku opláchněte pod tekoucí vodou a jemně odstraňte veškerou dužinu. Pro snadnější odstranění dužiny můžete pecku na pár hodin namočit do vlažné vody.

Po očištění pecku důkladně osušte. Můžete ji nechat volně uschnout na vzduchu po dobu 24 hodin, nebo ji jemně osušit utěrkou. Důležité je, aby pecka před dalším krokem zcela vyschla, jinak by mohla začít plesnivět.

S peckou manga je to jako s nadějí – i když se zdá malá a nevýrazná, skrývá v sobě potenciál pro něco velkolepého. Stačí ji jen zasadit do úrodné půdy a s láskou o ni pečovat.

Božena Němcová

Narušení tvrdé slupky

Některé pecky manga jsou tvrdší a pro urychlení klíčení je vhodné narušit jejich tvrdou slupku. Tento krok není nezbytný, ale může výrazně zvýšit vaše šance na úspěšné vypěstování manga. Existuje několik způsobů, jak na to. Nejjednodušší je opatrně narušit slupku pecky ostrým nožem. Dávejte ale pozor, abyste nepoškodili semeno uvnitř. Dalším způsobem je jemné obroušení části slupky smirkovým papírem. Cílem je pouze ztenčit slupku a usnadnit tak klíčení, ne ji úplně odstranit. Po narušení slupky pecku namočte na 24 hodin do vlažné vody. Voda pomůže změkčit slupku a připraví semeno na klíčení.

Příprava substrátu a květináče

Mango miluje dobře propustnou půdu, která zadržuje vlhkost, ale nehnije. Ideální je směs pro pokojové rostliny s přídavkem perlitu nebo písku pro lepší drenáž. Použijte květináč o průměru alespoň 20 cm, aby měly kořeny dostatek prostoru k růstu. Na dno květináče nasypte vrstvu keramzitu nebo kamínků pro další zlepšení odvodnění.

Vlastnost Mango z pecky Mango z řízku
Doba do plodnosti 5-8 let 2-3 roky
Genetická rozmanitost Vysoká Nízká (klon mateřské rostliny)

Mango preferuje neutrální až mírně kyselé pH půdy, ideálně mezi 5,5 a 7,5. Před naplněním květináče substrátem se ujistěte, že má ve dně odtokové otvory. Pokud je pecka manga příliš suchá, můžete ji na pár hodin namočit do vlažné vody, aby se urychlil proces klíčení. Nezapomeňte, že mango je tropická rostlina a nesnáší mráz. Proto je důležité pěstovat ho v interiéru nebo ve skleníku, kde je stálá teplota a dostatek světla.

Zasazení pecky do substrátu

Pecku manga opatrně vyjměte z plodu a zbavte zbytků dužiny. Nechte ji oschnout na vzduchu po dobu 24 hodin. Pro urychlení klíčení můžete pecku lehce narušit pilníkem na nehty nebo jemně naříznout nožem. Důležité je nepoškodit vnitřní semeno. Připravte si květináč s drenážními otvory a naplňte ho substrátem pro pokojové rostliny. Substrát by měl být propustný a bohatý na živiny. Do substrátu udělejte důlek o hloubce asi 3-4 cm a vložte do něj pecku manga. Pecku umístěte do substrátu tak, aby její vypouklá strana směřovala nahoru. Jemně ji zasypte substrátem a zalijte vodou. Květináč umístěte na teplé a světlé místo, ale ne na přímé slunce. Substrát udržujte stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. Klíčení manga může trvat 2-4 týdny, někdy i déle.

Pravidelná zálivka a teplo

Mango miluje teplo a vlhko, proto je pravidelná zálivka klíčová. Zemina by nikdy neměla zcela vyschnout, ale zároveň se vyvarujte přemokření, které by mohlo vést k hnití kořenů. V ideálním případě udržujte zeminu stále mírně vlhkou. Frekvence zálivky se bude lišit v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduchu. Během horkých letních dnů bude potřeba zalévat častěji než v chladnějších měsících. Pro kontrolu vlhkosti zeminy zkuste prst – pokud je zemina suchá do hloubky jednoho centimetru, je čas na zálivku. Voda by měla být vlažná a odstátá, aby nedošlo k teplotnímu šoku pro kořeny.

Trpělivost při čekání na klíčení

Pěstování manga z pecky vyžaduje značnou dávku trpělivosti. Klíčení může trvat i několik týdnů, v některých případech i měsíc. Je důležité nepanikařit a semínko pravidelně kontrolovat. Udržujte zeminu stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Pro urychlení klíčení můžete pecku před samotným zasazením na 24 hodin namočit do vlažné vody. Během čekání na klíčení je vhodné květináč umístit na teplé a světlé místo, ne však na přímé slunce. Pamatujte, že ne každé semínko manga vyklíčí. Pokud se vám to nepodaří napoprvé, nezoufejte a zkuste to znovu.

Umístění na slunném místě

Mango miluje slunce a teplo. Pro zdárné klíčení a růst potřebuje dostatek přímého slunečního světla. Ideální je umístit květináč s peckou manga na jižní nebo jihovýchodní parapet, kde bude mít rostlina dostatek světla po celý den. Pokud nemáte k dispozici dostatečně slunné místo, můžete využít i umělé osvětlení, například zářivky nebo speciální pěstební lampy. Důležité je zajistit rostlině alespoň 6 hodin světla denně. V létě můžete mango přesunout i na balkon nebo terasu, ale dejte pozor na přímé polední slunce, které by mohlo mladé rostliny spálit.

Přesazení do většího květináče

Až kořeny manga začnou prorůstat odtokovými otvory květináče, je čas na přesazení. Mango má rádo těsnější prostory, proto zvolte květináč jen o trochu větší, než je ten stávající. Použijte substrát bohatý na živiny a s dobrou drenáží. Při přesazování buďte opatrní na kořeny, abyste je nepoškodili. Mango umístěte do nového květináče do stejné hloubky, v jaké rostlo předtím. Po přesazení rostlinu důkladně zalijte a nechte přebytečnou vodu odtéct. Mango přesazujte vždy na jaře, ideálně před začátkem vegetačního období.

Péče o mladou rostlinu manga

Po úspěšném vyklíčení pecky manga přichází na řadu péče o mladou rostlinu. Mango je tropická rostlina, a proto vyžaduje dostatek světla a tepla. Umístěte ji na slunné místo, ideálně na okno orientované na jih. Během horkých letních dnů ji chraňte před přímým poledním sluncem, aby nedošlo k popálení listů. Pravidelná zálivka je nezbytná, ale dbejte na to, aby substrát zcela nevyschl, ale ani nestál ve vodě. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů. Mladé rostliny manga ocení rosení listů, které jim zajistí potřebnou vlhkost. Během vegetačního období, od jara do podzimu, rostlinu přihnojujte jednou za dva týdny hnojivem pro citrusy nebo pro pokojové rostliny s vyšším obsahem draslíku. Pravidelně kontrolujte listy, zda se na nich nevyskytují škůdci, jako jsou svilušky nebo mšice. V případě napadení použijte vhodný insekticid. S přibývajícím věkem je vhodné rostlinu přesadit do většího květináče. Přesazování provádějte na jaře do substrátu pro citrusy nebo do směsi kompostu, rašeliny a písku.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: domov