Zdraví: Typické dětské nemoci - co je dobré vědět

Typické Dětské Nemoci

Neštovice: svědivá vyrážka, horečka

Neštovice, dříve postrach všech rodičů, jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Charakteristickým příznakem je svědivá vyrážka, která se objevuje po celém těle. Vyrážka se skládá z malých, červených pupínků, které se postupně mění v puchýřky naplněné tekutinou. Tyto puchýřky praskají a vytvářejí stroupky. Kromě vyrážky se u neštovic může objevit horečka, bolest hlavy, bolest břicha a celková únava. Neštovice se šíří vzduchem kapénkami, ale také přímým kontaktem s infikovanými puchýřky. Inkubační doba je obvykle 14 až 21 dní. Neštovice jsou nejvíce nakažlivé několik dní před objevením vyrážky a až do doby, než se všechny puchýřky nezahojí. Neexistuje žádná specifická léčba neštovic, ale existují způsoby, jak zmírnit příznaky. Patří mezi ně podávání léků proti horečce, studené obklady na svědivou vyrážku a dostatek tekutin. Důležité je zabránit poškrábání puchýřků, aby se předešlo vzniku jizev. V České republice se proti neštovicím běžně očkuje. Očkování je velmi účinné a pomáhá předcházet vážnému průběhu onemocnění.

Zarděnky: vyrážka, mírná horečka

Zarděnky jsou virové onemocnění, které se projevuje charakteristickou světle červenou vyrážkou. Tato vyrážka obvykle začíná na obličeji a poté se šíří dolů po těle. Kromě vyrážky se u zarděnek může vyskytnout i mírná horečka, bolest hlavy, rýma a zduření uzlin na krku. Zarděnky jsou vysoce nakažlivé a šíří se vzduchem kapénkami, které se uvolňují při kašli nebo kýchání. Onemocnění je nejvíce infekční v době, kdy se objeví vyrážka.

Proti zarděnkám existuje účinná vakcína, která je součástí běžného očkovacího kalendáře. Očkování proti zarděnkám je důležité zejména pro těhotné ženy, protože infekce zarděnkami v těhotenství může způsobit vážné vrozené vady u plodu.

Pokud máte podezření, že vy nebo vaše dítě máte zarděnky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař diagnostikuje zarděnky na základě klinických příznaků a v případě potřeby může provést krevní testy k potvrzení diagnózy. Neexistuje žádná specifická léčba zarděnek, ale lékař může doporučit léky na zmírnění příznaků, jako je horečka nebo bolest.

Spalničky: kašel, rýma, vyrážka

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se projevuje horečkou, kašlem, rýmou a charakteristickou vyrážkou. Virus spalniček se šíří vzduchem kapénkami, které se uvolňují při kašli nebo kýchání nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 14 dní po nakažení. Mezi typické příznaky spalniček patří horečka, kašel, rýma, zarudlé a vodnaté oči a bílé skvrnky v ústech. Vyrážka, která je pro spalničky typická, se objevuje 3 až 5 dní po nástupu horečky. Vyrážka je červená a skvrnitá a obvykle začíná na obličeji a krku, poté se šíří na trup a končetiny.

typické dětské nemoci

Spalničky jsou vážné onemocnění, které může vést k závažným komplikacím, jako je zápal plic, encefalitida (zánět mozku) a smrt. Neexistuje žádná specifická léčba spalniček, ale existuje vakcína, která je velmi účinná v prevenci onemocnění. Vakcína proti spalničkám se obvykle podává dětem ve věku 12 až 15 měsíců s posilovací dávkou ve věku 4 až 6 let. Očkování je nejlepší způsob, jak chránit sebe a své blízké před spalničkami.

Příušnice: oteklé slinné žlázy

Příušnice, známé také jako mumps, jsou nakažlivé virové onemocnění, které se projevuje bolestivým otokem slinných žláz, konkrétně příušních žláz umístěných pod ušima. Toto onemocnění je typické pro dětský věk a šíří se kapénkami, například kýcháním nebo kašlánkem. Mezi typické příznaky příušnic patří horečka, bolest hlavy, únava a ztráta chuti k jídlu. Otok slinných žláz se obvykle objeví 2-3 dny po nákaze a může trvat až 10 dní.

Nemoc Příznaky Obvyklý věk výskytu Nákazlivost
Plané neštovice Svědivá vyrážka s puchýřky po celém těle, horečka 1-10 let Vysoká, dokud se nezahojí všechny puchýřky
Spalničky Vysoká horečka, kašel, rýma, bílé skvrny v ústech, vyrážka 9 měsíců - 5 let Vysoká, 4 dny před a 4 dny po objevení vyrážky

I když jsou příušnice obecně považovány za mírné onemocnění, mohou v některých případech vést k závažnějším komplikacím, jako je meningitida, zánět varlat u chlapců a zánět vaječníků u dívek. Naštěstí je dnes dostupná účinná vakcína proti příušnicím, která je součástí běžného očkovacího kalendáře. Očkování je nejlepším způsobem, jak chránit děti před touto nemocí a jejími komplikacemi. Pokud máte podezření, že vaše dítě mohlo být vystaveno příušnicím nebo vykazuje příznaky tohoto onemocnění, je důležité okamžitě kontaktovat lékaře.

Spála: bolest v krku, vyrážka

Spála, často spojovaná s bolestí v krku a charakteristickou vyrážkou, patří mezi typické dětské nemoci způsobené bakterií Streptococcus pyogenes, konkrétně jejím toxinem. Toto infekční onemocnění se obvykle šíří kapénkami, například při kašli nebo kýchání.

typické dětské nemoci

Příznaky spály se obvykle objevují 2 až 5 dní po nakažení. Typickým projevem je bolest v krku, která může být velmi intenzivní a ztěžovat polykání. Dalším charakteristickým příznakem je jasně červená vyrážka, která se obvykle objevuje na trupu a krku a postupně se šíří do dalších částí těla. Vyrážka je drsná na dotek a připomíná smirkový papír.

Mezi další příznaky spály patří horečka, zimnice, bolest hlavy, nevolnost, zvracení a zduření krčních uzlin. V některých případech se může objevit i bílý povlak na jazyku, který se později odlupuje a zanechává jazyk jasně červený.

Spála se léčí antibiotiky, které pomáhají ničit bakterie a předcházet komplikacím. Důležité je dodržovat klidový režim, dostatečně pít a užívat léky proti bolesti a horečce. Včasná diagnóza a léčba spály je důležitá pro prevenci komplikací, jako je revmatická horečka nebo zánět ledvin.

Páté dětská nemoc: vyrážka na tvářích

Páté dětská nemoc, také známá jako infekční erytém, je virové onemocnění způsobené parvovirem B19. Toto vysoce nakažlivé onemocnění se nejčastěji vyskytuje u dětí ve věku od 5 do 15 let. Páté dětská nemoc se šíří kapénkami z kašle a kýchání, a také kontaktem s kontaminovanými předměty. Příznaky páté dětské nemoci se obvykle objevují 4 až 14 dní po nakažení. U mnoha dětí probíhá pátá dětská nemoc bez příznaků nebo se objeví jen mírné příznaky podobné nachlazení, jako je rýma, bolest v krku a mírná horečka. Typickým příznakem páté dětské nemoci je jasně červená vyrážka na tvářích, která připomíná facku. Vyrážka se může rozšířit na trup, paže a nohy a může svědit. Páté dětská nemoc obvykle není vážné onemocnění a většina dětí se zotaví bez komplikací během jednoho až dvou týdnů. Neexistuje žádná specifická léčba páté dětské nemoci, ale existují způsoby, jak zmírnit příznaky, jako je odpočinek, dostatek tekutin a léky proti bolesti a horečce.

Šestá dětská nemoc: horečka, vyrážka

Šestá dětská nemoc, také známá jako roseola infantum nebo exanthema subitum, je virové onemocnění typické pro kojence a batolata. Původcem je lidský herpes virus 6 (HHV-6), méně často HHV-7. Onemocnění se projevuje náhlou vysokou horečkou, která trvá 3-5 dní a poté prudce klesá. S poklesem horečky se objevuje charakteristická růžová skvrnitá vyrážka na trupu, která se může rozšířit na končetiny a obličej. Vyrážka není svědivá a obvykle zmizí během několika dní.

typické dětské nemoci

Kromě horečky a vyrážky se mohou u dětí vyskytnout i další příznaky, jako je nechutenství, rýma, kašel, průjem, zvětšené uzliny na krku a podrážděnost. Šestá dětská nemoc je vysoce nakažlivá a šíří se kapénkami z dýchacích cest. Inkubační doba je 5-15 dní. Léčba je obvykle symptomatická a zahrnuje podávání léků na snížení horečky a dostatečný příjem tekutin. Důležité je také dopřát dítěti klid a dostatek spánku. Většina dětí se z šesté dětské nemoci zotaví bez komplikací.

Plané neštovice: svědivé puchýřky

Plané neštovice, známé také jako varicela, patří mezi ty dětské nemoci, které si většina z nás projde v dětství. Původcem je virus Varicella zoster, který se šíří vzduchem kapénkovou infekcí, a to velmi snadno. Stačí být v blízkosti nakaženého, který kýchne nebo zakašle. Inkubační doba, tedy doba od nakažení po objevení prvních příznaků, je obvykle 14 až 21 dní. Prvním příznakem bývá únava, nechutenství a mírně zvýšená teplota. Poté se objeví typická vyrážka, která začíná na trupu a postupně se šíří na končetiny a obličej. Vyrážka se projevuje jako svědivé červené pupínky, které se během několika hodin mění na puchýřky naplněné tekutinou. Tyto puchýřky postupně zasychají a tvoří se na nich stroupky. Důležité je neškrábat si puchýřky, aby nedošlo k jejich zanícení a vzniku jizev. Onemocnění obvykle trvá 7 až 10 dní. Po prodělání planých neštovic si tělo vytváří celoživotní imunitu. Vzácně se může stát, že se virus Varicella zoster v těle opět aktivuje a způsobí onemocnění pásovým oparem.

Rýma: ucpaný nos, kýchání

Rýma, neboli ucpaný nos a kýchání, patří mezi nejčastější dětské neduhy. Projevuje se zánětem nosní sliznice, který způsobují viry. Dítě s rýmou má ucpaný nos, kýchá, teče mu z nosu vodnatý sekret, který se může později změnit na hustší a zabarvený do žluta či zelena. Miminka s rýmou mívají potíže s dýcháním, a proto se jim špatně pije mateřské mléko nebo umělá výživa.

Mezi typické dětské nemoci, se kterými se rýma často pojí, patří nachlazení, chřipka, zánět středního ucha, zánět průdušek, spála, spalničky, zarděnky a příušnice.

Léčba rýmy u dětí je zpravidla symptomatická, tedy zaměřená na zmírnění příznaků. Důležitý je dostatek tekutin, odpočinek a zvlhčování vzduchu. K čištění nosu od hlenu se používají nosní kapky s mořskou vodou nebo fyziologický roztok. U starších dětí lze použít nosní spreje s dekongesčním účinkem, které uvolňují ucpaný nos. V případě bakteriální infekce může lékař předepsat antibiotika.

typické dětské nemoci

Kašel: suchý nebo vlhký, dráždivý

Kašel je jedním z nejčastějších příznaků dětských nemocí. Může být suchý nebo vlhký, dráždivý nebo bolestivý. Suchý kašel je typický pro počáteční fázi nachlazení nebo zánětu hrtanu. Projevuje se štěkavým zvukem a může být doprovázen chrapotem. Vlhký kašel se objevuje obvykle později a je způsoben hromaděním hlenu v dýchacích cestách. Dráždivý kašel je nepříjemný a vyčerpávající, často zhoršující se v noci.

Existuje mnoho dětských nemocí, které se projevují kašlem. Mezi nejčastější patří:

Nachlazení: virové onemocnění horních cest dýchacích, projevující se rýmou, kašlem, bolestí v krku a horečkou.

Zánět hrtanu: virové onemocnění hrtanu, projevující se štěkavým kašlem, chrapotem a dýchacími obtížemi.

Zánět průdušek: zánět dolních cest dýchacích, projevující se kašlem, dušností a horečkou.

Černý kašel: vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění, projevující se záchvaty křečovitého kašle.

Spalničky: virové onemocnění, projevující se vyrážkou, horečkou, kašlem a rýmou.

Je důležité si uvědomit, že kašel je pouze příznakem, nikoli nemocí samotnou. Pokud má vaše dítě kašel, je důležité zjistit jeho příčinu a zahájit odpovídající léčbu. Vždy se poraďte s lékařem, který stanoví diagnózu a doporučí nejvhodnější postup.

Průjem: časté řídké stolice

Průjem, tedy časté řídké stolice, patří mezi nejčastější dětské nemoci. Děti, obzvláště ty nejmenší, mají k průjmu sklony z mnoha důvodů. Jejich imunitní systém se teprve vyvíjí a snadno se setká s novými viry a bakteriemi, které mohou průjem způsobit. Mezi typické dětské nemoci doprovázené průjmem patří virové infekce jako rotavirová infekce a norovirová infekce. Tyto infekce se projevují kromě průjmu také zvracením, horečkou a bolestí břicha. Další příčinou průjmu u dětí mohou být bakteriální infekce, například salmonelóza nebo kampylobakterióza. Tyto infekce se přenášejí kontaminovanými potravinami nebo vodou a projevují se kromě průjmu také horečkou, bolestí břicha a někdy i krví ve stolici. Průjem u dětí může být způsoben i parazity, například lambliemi. Ty se přenášejí kontaminovanou vodou nebo potravinami a způsobují chronický průjem, nadýmání a bolesti břicha. Důležité je si uvědomit, že průjem může vést k dehydrataci, která je u malých dětí obzvlášť nebezpečná. Je proto důležité dbát na dostatečný příjem tekutin a v případě zhoršení příznaků nebo nejasností se poradit s lékařem.

typické dětské nemoci

Zvracení: nucení na zvracení

Někdy se děti potřebují vyzvracet, aby se zbavily něčeho, co jim dělá špatně. Zvracení je přirozená reakce těla na podráždění žaludku nebo střeva. Může k němu dojít v důsledku různých faktorů, včetně virů, bakterií, otravy jídlem nebo cestovní nevolnosti. Mezi typické dětské nemoci, které se projevují zvracením, patří například gastroenteritida (žaludeční chřipka), zánět slepého střeva, zánět středního ucha nebo meningitida.

Gastroenteritida je vysoce nakažlivá virová infekce, která způsobuje zánět žaludku a střev. Projevuje se vodnatým průjmem, zvracením, bolestí břicha a horečkou. Zánět slepého střeva je bolestivý stav, který nastává, když se zanítí slepé střevo. Typickými příznaky jsou silná bolest břicha, nevolnost, zvracení a ztráta chuti k jídlu. Zánět středního ucha je infekce středního ucha, která může způsobit bolest ucha, horečku a zvracení, zejména u malých dětí. Meningitida je závažná infekce mozkových blan, která se může projevit vysokou horečkou, ztuhlostí šíje, bolestí hlavy a zvracením.

Pokud má vaše dítě zvracení, je důležité sledovat jeho celkový stav a zajistit mu dostatečnou hydrataci. Nabízejte mu malé množství čiré tekutiny, jako je voda, roztok na rehydrataci nebo slabý čaj. Vyvarujte se sladkých nápojů a tučných jídel. Pokud zvracení přetrvává déle než 24 hodin, objeví se krev ve zvratcích, má vaše dítě silné bolesti břicha, příznaky dehydratace (sucho v ústech, malá tvorba moči, apatie) nebo jiné znepokojivé příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zánět středního ucha: bolest ucha, horečka

Zánět středního ucha, často doprovázený bolestí ucha a horečkou, patří mezi nejčastější dětské nemoci, obzvláště u těch nejmenších. Typicky se objevuje jako komplikace po nachlazení nebo chřipce, kdy bakterie nebo viry proniknou do středního ucha Eustachovou trubicí, která spojuje střední ucho s nosohltanem. U dětí je tato trubice kratší a užší, což usnadňuje průnik infekce. Příznaky zánětu středního ucha se liší podle věku dítěte a závažnosti infekce. Mezi typické příznaky patří: bolest ucha, zvláště vleže, pláč a neklid, horečka, výtok z ucha, ztráta sluchu, nechuten k jídlu, zvracení. Pokud máte podezření na zánět středního ucha u vašeho dítěte, je důležité navštívit lékaře. Ten provede vyšetření ucha a na základě diagnózy doporučí vhodnou léčbu. Včasná a správná léčba je klíčová pro prevenci komplikací, jako je zánět spánkové kosti, ztráta sluchu nebo poruchy řeči.

typické dětské nemoci

Zánět spojivek: zarudlé, svědící oči

Zánět spojivek, často nazývaný jako "růžové oko", je častým onemocněním, zejména u dětí. Projevuje se zarudnutím, svěděním a otokem očí. U dětí se zánět spojivek může objevit v souvislosti s jinými dětskými nemocemi, jako je nachlazení, chřipka nebo rýma. Existuje několik typů zánětu spojivek, včetně virového, bakteriálního a alergického. Virový zánět spojivek je nejčastější a obvykle se šíří kapénkovou infekcí. Bakteriální zánět spojivek je způsoben bakteriemi a může být nakažlivý. Alergický zánět spojivek je reakcí na alergeny, jako je pyl, prach nebo zvířecí srst. Léčba zánětu spojivek závisí na příčině. Virový zánět spojivek obvykle odezní sám během několika dnů až týdnů. Bakteriální zánět spojivek se léčí antibiotickými kapkami nebo mastí. Alergický zánět spojivek se léčí antihistaminiky nebo očními kapkami s kortikosteroidy. Prevence zánětu spojivek zahrnuje časté mytí rukou, vyhýbání se kontaktu s nakaženými osobami a používání vlastních ručníků a ložního prádla.

Střevní chřipka: bolest břicha, zvracení

Střevní chřipka, často označovaná jako gastroenteritida, je častým onemocněním, které postihuje děti všech věkových kategorií. Projevuje se bolestí břicha, zvracením a průjmem. Tyto příznaky jsou způsobeny zánětem sliznice žaludku a střev, nejčastěji virovou infekcí. Mezi další typické příznaky patří nechutenství, horečka, bolest hlavy a celková slabost.

U malých dětí může být průběh onemocnění závažnější, a to zejména kvůli riziku dehydratace. Je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin, ideálně ve formě rehydratačních roztoků. V případě, že dítě odmítá pít, zvrací nebo má krvavý průjem, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Léčba střevní chřipky je obvykle symptomatická, zaměřená na zmírnění příznaků a prevenci dehydratace.

Prevence střevní chřipky spočívá v důkladné hygieně rukou, mytí ovoce a zeleniny a zamezení kontaktu s nakaženými osobami.

Publikováno: 21. 08. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: typické dětské nemoci