Výživa a její výběr ovlivňují řadu civilizačních onemocnění

Civilizační onemocnění mohou nabývat nejrůznějších podob. Velká spousta z nich má generační původ a za mnohé další si můžete sami. Do určité míry je to ovlivňováno například zvýšenou konzumací alkoholu, kouřením nebo snížením pohybových aktivit. Ten největší vliv však má samotná výživa. Ve své podstatě je to přes třicet procent, což není zanedbatelné číslo.

Jak vypadá ta správná výživa?

Ano, mnozí jistě správně chápou, že na lepším zdraví se kladně podepisují například vitamíny, ať už je to vitamín C, vitamín B a mnohé další. Pojďme se ale zaměřit na konkrétní produkty a výsledné účinky.

Jestliže chcete, aby Vás zvolená výživa dostatečně očistila, potom dejte zelenou antioxidačním látkám. Mezi ně patří rozhodně květák, pórek, brokolice, růžové grepy, melouny, červené víno, cibule a česnek. Souběžně s tím konzumujte suroviny promítající se do snižování cholesterolu. Do této skupiny se řadí rostlinné steroly. Dávat si můžete ořechy, cereálie, ale také mléčné výrobky.

A jaká výživa snižuje riziko onkologického onemocnění? Tak například luštěniny, arašídy, špenát, kapusta, ale i sója a fazole. Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že se nesmíte vyhýbat fytoestrogenům.

Tuky je vhodné omezit

Když se zamyslíte nad tím, jak by měla vypadat zdravá výživa, asi sami uznáte, že přemíra tuků nebude tou správnou volbou. Právě na tuky byste si měli dát velký pozor. Omezte množství konzumovaného masa a uzenin a do značné míry minimalizujte grilování a podobné úpravy, které jsou víceméně karcinogenní. Každý samozřejmě občas zhřeší, ale zdravá výživa by rozhodně neměla být založená na tucích.

Dále se snažte dostávat do těla větší množství draslíku, který je obsažený například v bramborách, banánech a grepech. Naopak začněte vynechávat sůl. Ta může v horších případech způsobovat nádory v různých částech těla.

Jestliže se chcete vyhnout těm nejznámějším civilizačním onemocněním, pak je ta správná výživa jedinou vhodnou cestou, jak k takovému pozitivnímu výsledku můžete dojít.

Publikováno: 13. 09. 2020

Kategorie: dieta

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: civilizační nemoci | civilizační onemocnění | výživa | zdravá výživa