Vitamíny, které je třeba tělu pravidelně dodávat

Každý člověk by si měl upevňovat své zdraví. Vždyť právě život bez onemocnění, zdravotních komplikací a v plné síle je tím, po čem touží asi kdokoliv. Přispět k tomu lze nejrůznějšími způsoby. Od pravidelného pohybu, přes minimalizaci každodenního stresu až po stravu. A právě v ní hrají zásadní roli poměrně důležité vitamíny, s nimiž Vás blíže seznámíme.

Přírodní cesta nebo preparát?

Většinu z Vás v první řadě napadne myšlenka, zda se snažit odpovídající množství vitamínů a minerálů získat v běžné stravě nebo použít doplňky stravy? Ideální je pochopitelně první varianta. Ne každý je však schopen konzumovat odpovídající množství té či oné stravy, takže při dlouhodobějším nedostatku lze konkrétní vitamín užívat i formou doplňku. Vždy se ale přiklánějte k první možnosti. Ta pozitivně působí třeba na srdce.

Vitamíny, bez nichž se neobejdete

Mezi doslova nezbytné vitamíny patří vitamín C, který získáte nejčastěji z citrusových plodů. Dále to může být zelí, brokolice, paprika a jiné druhy zeleniny. Hned po něm konzumujte i dostatek vitamínu B. Ten je naopak ve vyšší míře obsažen v ořeších, obilninách, mase nebo v mléku. Dále jsou to vitamíny D obsažené hlavně v mořských plodech, ale i ostatních rybách. Ve Vašem jídelníčku by z tohoto pohledu neměla chybět ani vajíčka.

Minerály důležité pro zdraví

Tři výše uvedené vitamíny jsou pochopitelně takovým pomyslným odrazovým můstkem za celoživotním zdravím. Podobných látek musíte konzumovat daleko více. Mezi ty opravdu zásadní se řadí zinek, který najdete například v dýňových semínkách. Obsažen je také v hovězím a jehněčím mase.

Kombinovat byste jej měli i s pořádnou porcí hořčíku. Jeho větší zastoupení najdete třeba v kuřecím mase, mandlích, kešu, ale také v banánech. Mezi nepostradatelné vitamíny a minerály se řadí mimo jiné i draslík, křemík a vápník.

Tento výčet by mohl samozřejmě ještě dále pokračovat. Pokud v začátcích zdravé stravy zvýšíte konzumaci alespoň těchto vitamínů, bude to přínosem pro Vaše tělo.

Publikováno: 02. 09. 2020

Kategorie: zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: hořčík | vápník | vitamín B | vitamín C | vitamín D | vitamíny