Veganská dieta – Jaké jsou její výhody a nevýhody

Na světě existuje přemíra nejrůznějších diet, které můžete vyzkoušet. Některé se postarají o úbytek nadváhy rychleji a lépe, jiné zase naopak. Jedny jsou chutné, druhé nikoliv. Možností je v tomto směru více než dost. My si dnes představíme dietu, která rozhodně nepotěší milovníky masa. Je to veganská dieta.

Veganství má jasně daný směr

Už ze samotného názvu veganská dieta je patrné, jakým směrem se toto hubnutí bude ubírat. Veganství je založené na konzumaci potravin rostlinného původu. A to výhradně. To znamená, že si nebudete dopřávat jak žádné maso, tak ani živočišné produkty. Mezi ty typické patří například med a vejce. Nutno tedy podotknout, že veganská dieta je v tomto ohledu hodně striktní. Možná i proto nepatří mezi ty úplně nejznámější diety světa.

Veganská dieta a její výhody

Nejprve se pojďme zaměřit na výhody této diety. Je pravdou, že díky přemíře rostlinné stravy do svého těla budete dostávat velký obsah vlákniny, a to je bezpochyby zdravé a přínosné. Tato dieta je také založená na velkém obsahu vitamínů. Ty přispívají jak k hubnutí, tak k celkovému zdraví. Díky konzumaci rostlinných pochutin se vyhnete jakýmkoliv chemickým přísadám a podobně.

Veganská dieta a její nevýhody

Znát byste ovšem měli i odvrácenou stranu tohoto hubnoucího procesu. V rostlinné stravě bohužel chybí řada látek nezbytných k životu. Jsou to například bílkoviny, které je třeba nahrazovat alternativními přírodními pokrmy. Množství podobných látek v těle si budete muset pravidelně hlídat, abyste jich neměli minimum a neprojevilo se na to celkovém zdraví. Připravte se také na to, že po nějakém čase může působit veganská dieta tak trochu jednotvárně.

Co všechno si budete dopřávat?

A na závěr taková malá stručná ukázka toho, jak taková dieta může vypadat v praxi. Konzumovat budete například sójový jogurt, mexické fazole, müsli, vlašské ořechy, kukuřičné placky, jáhlovou kaši, kiwi, jablka, flíčky z tofu, zeleninové vývary a mnohé další.

Publikováno: 17. 09. 2020

Kategorie: Dieta

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: dietea | diety | veganská dieta | veganství