Trhání zubu na pohotovosti: Kdy je to nutné?

Trhání Zubu Na Pohotovosti

Kdy jít s bolestí zubů na pohotovost

Bolest zubů dokáže potrápit. Někdy pomůže prášek a vydržíte do ordinačních hodin vašeho zubaře. Jsou ale situace, kdy je nutné vyhledat pomoc zubařské pohotovosti okamžitě. Pokud bolest doprovází vysoká horečka, otok obličeje nebo krku, silné krvácení, které nejde zastavit, neváhejte a jeďte na pohotovost. Stejně tak pokud bolest vystřeluje do ucha, čelisti nebo hlavy a znemožňuje vám běžné fungování. Zubařská pohotovost je tu pro vás i v případě úrazu, kdy došlo k vyražení nebo zlomení zubu.

Jak probíhá trhání zubu na pohotovosti

Příjezd na zubní pohotovost s nesnesitelnou bolestí zubu obvykle znamená jediné – extrakci, tedy trhání zubu. Nejdříve vás čeká krátké vyšetření, během kterého lékař zhodnotí stav zubu a okolní tkáně. Pokud není jiná možnost, přistoupí se k samotnému zákroku. Nebojte se, před trháním vám bude aplikována lokální anestezie, takže samotný zákrok neucítíte. Po odeznění anestezie můžete pociťovat mírnou bolest, kterou lze zvládnout běžnými léky proti bolesti. Důležité je dodržovat pokyny lékaře ohledně péče o ránu po extrakci, abyste předešli komplikacím, jako je například zánět.

Možné komplikace po trhání zubu

I když je trhání zubu běžný zákrok, jako u každého chirurgického zákroku existují i zde rizika komplikací. Mezi nejčastější patří infekce v ráně, krvácení z rány, suché lůžko, poškození okolních zubů nebo nervů a zlomenina čelisti. Většina těchto komplikací je vzácná a lze jim předcházet pečlivou péčí o dutinu ústní po zákroku. Dodržujte pokyny svého zubaře ohledně užívání léků, ústní hygieny a stravování. Pokud zaznamenáte silnou bolest, otok, krvácení nebo horečku, okamžitě kontaktujte svého zubaře.

Cena za trhání zubu na pohotovosti

Cena za trhání zubu na pohotovosti se liší v závislosti na několika faktorech, jako je složitost zákroku, použitá anestezie a lokalita. Obecně ale počítejte s tím, že za vytržení zubu na pohotovosti zaplatíte více než v běžné zubní ordinaci. Důvodem je příplatek za ošetření mimo běžnou pracovní dobu. Cena se může pohybovat od několika stovek korun za jednoduché trhnutí po tisíce korun za složitější zákrok, který vyžaduje chirurgické odstranění zubu. Před ošetřením se vždy informujte o ceně u svého zubního lékaře nebo na zubní pohotovosti.

Péče o dutinu po trhání zubu

Po extrakci zubu je důležité pečovat o dutinu, aby se předešlo komplikacím a podpořilo se hojení. Ihned po zákroku vám váš zubař pravděpodobně aplikuje na ránu gázu, kterou jemně stiskněte, abyste zastavili krvácení. Během prvních 24 hodin se vyvarujte vyplachování úst, pití brčkem a kouření. Jezte měkká jídla a vyhněte se žvýkání na straně extrahovaného zubu. Po 24 hodinách můžete začít s jemným vyplachováním úst teplou slanou vodou (1/2 čajové lžičky soli na sklenici vody) po každém jídle a před spaním. Dodržujte pokyny svého zubaře ohledně užívání léků proti bolesti a antibiotik. Pokud zaznamenáte silnou bolest, otok, krvácení nebo horečku, okamžitě kontaktujte svého zubaře.

Alternativy k trhání zubu

Extrakce zubu je obvykle poslední možností, kterou stomatologové volí. Existuje několik alternativ, které mohou pomoci zub zachránit. Mezi nejčastější patří:

Kořenový kanálek: Tato procedura se používá k odstranění infekce z kořenového kanálku a nahrazení infikované tkáně výplní.

Korunka: Korunka se používá k zakrytí a ochraně poškozeného zubu. Může pomoci obnovit tvar, velikost a pevnost zubu.

Můstek: Můstek se používá k nahrazení jednoho nebo více chybějících zubů. Skládá se z falešných zubů, které jsou připevněny k sousedním zubům.

Dentální implantát: Implantát je titanový šroub, který se chirurgicky zavádí do čelisti a slouží jako náhrada kořene zubu. Na implantát se poté nasadí korunka.

Vždy je důležité prodiskutovat všechny možnosti léčby se svým stomatologem, abyste se ujistili, že zvolíte tu nejlepší variantu pro vaše individuální potřeby.