Štítná žláza je onemocnění, které nepodceňujte

Člověka mohou postihnout různé zdravotní komplikace, které rozhodně není vhodné podceňovat, protože následně mohou přerůst v závažný problém. Typickým příkladem je vysoký cholesterol. Dále je to štítná žláza, respektive její onemocnění.

  • Obvykle je nemoc způsobena autoimunitním zánětem.
  • Jsou dva druhy špatného fungování štítné žlázy.
  • Dojít může i k jejímu viditelnému zvětšení.

Jak poznáte, že štítná žláza nefunguje správně?

Příznaků tohoto onemocnění je více než dost. Jsou to například začínající deprese a celková únava. To pochopitelně souvisí i se zhoršeným pohybem a poruchami spánku. Když Vám správně nefunguje štítná žláza, budete více náchylnější na zimu a můžete pociťovat suchou pokožku. Postupem času lze přibírat na váze. Všem těmto příznakům je proto zapotřebí věnovat patřičnou pozornost.

Jaké jsou typy onemocnění štítné žlázy?

Se štítnou žlázou souvisí dva případy onemocnění. Buď dochází ke snížení její funkčnosti nebo naopak ke zvýšení funkčnosti. O jednotlivých typech se více rozepíšeme v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Jak je označováno snížení funkce štítné žlázy?

Takovému stavu se říká hypotyreóza. Obvykle je tento typ vyvolán nedostatkem jódu. S touto nemocí se pojí zpomalené pohyby a únava.

Jak se říká zvýšené funkci štítné žlázy?

Opakem hypotyreózy je hypertyreóza, kdy štítná žláza pracuje zrychleně. V tomto stavu můžete rychle ubírat na váze a budete mít časté změny nálady.

Co přispívá k lepší funkčnosti štítné žlázy?

Je to pravidelná konzumace vitamínu C a vitamínu E. Kromě jiného byste měli svému tělu dopřávat i dostatek selenu.

Jak je zjišťována špatná funkce štítné žlázy?

K takovému závěru musí dojít lékař na základě výsledků z odběrů krve. Vaše obavy může mnohdy vyvrátit, protože jsou způsobeny jiným onemocněním nebo faktorem.

Kdo navrhuje vhodnou léčbu?

O léčbě samozřejmě rozhoduje endokrinolog. Léčba štítné žlázy může mít odlišnou formu a intenzitu podle toho, o jaký typ onemocnění se konkrétně jedná a v jakém je stádiu. V každém případě platí, příznaky nikdy nepodceňujte.