Srdce je naším hnacím motorem. Starejte se o něj dobře

Každý z nás si jistě uvědomuje, že srdce a jeho správná funkčnost jsou asi tím nejzásadnějším pro nás samotné. Právě srdce je život, takže bychom se o něj měli starat co možná nejlepším způsobem. Právě jeho selhání se totiž stává častou příčinou úmrtí, a to platí jak pro muže, tak pro ženy.

Abyste měli zdravější a pevnější srdce, stačí Vám k tomu ovlivnit dvě oblasti lidského bytí, kterými jsou strava a pravidelný pohyb.

Začněte změnou jídelníčku

Jestliže chcete, aby Vaše srdce bylo zdravé, můžete zkusit například otužování. Daleko větší efekt však bude mít samotné stravování. Jako asi většina lidí, i Vy musíte začít snížením přílišné konzumace živočišných tuků, které se negativně promítají do zvyšujícího se cholesterolu a ohrožují srdeční činnost. Minimalizujte pravidelné dávky soli a cukru.

Naopak se snažte udělat svou každodenní stravu rozmanitější a bohatší z hlediska přínosných látek. Konzumujte dostatek zeleniny, ovoce a mastných kyselin. Zahrňte do svého jídelníčku dostatek ryb a navyšte celkový počet vitamínů, včetně vlákniny. Když bude mít tělo dostatek živin a získá odpovídající energetickou hodnotu, pak si bude Vaše srdce lebedit.

Na srdce má vliv i pravidelný pohyb

Další hodně často opomíjenou oblastí je pohyb. Právě ten se kladně promítá do kvality oběhového systému. Díky němu dochází ke snížení přebytečné hmotnosti a minimalizaci obezity. Ta pochopitelně negativně působní na funkci lidského srdce.

Tím asi nejefektivnějším pohybem je ten aerobní. Stačí, když se mu budete věnovat alespoň dvacet až třicet minut, v ideálním případě tři až pět dní v týdnu podle možností. Přínosem je také posilování, i když to z hlediska zdraví stojí až za aerobní činností.

Ne každý je pochopitelně milovník pohybu a má na něj dostatek času. Pokud chcete mít pevné zdraví a srdce, tak se za ničím přes moc honit nemusíte. Stačí, když budete co možná nejvíce chodit pěšky. Právě chůze je tím ozdravným pohybem, který Vám přijde vhod.

Publikováno: 01. 09. 2020

Kategorie: zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: lidské srdce | srdce | srdeční nemoc | zdravé srdce