Pupínky na tváři u dětí: Co je způsobuje a jak je léčit?

Pupinky Na Tvari U Deti

Pupínky na tváři: Co je způsobuje?

Pupínky na tváři, to je noční můra snad každého z nás. Co všechno je může způsobovat? Důvodů je hned několik. Mezi ty nejčastější patří hormonální změny, ať už se jedná o pubertu, menstruační cyklus nebo těhotenství. Dalším viníkem může být stres, který s hormony úzce souvisí. Zapomínat bychom neměli ani na nevhodnou kosmetiku, která může póry ucpávat a vést ke vzniku pupínků. A v neposlední řadě hraje roli i strava. Mastná jídla, sladkosti a mléčné výrobky mohou pupínky zhoršovat.

Běžné typy pupínků u dětí

Děti mívají pupínky z mnoha důvodů. Mezi ty nejběžnější patří:

Kdy navštívit lékaře?

Pokud bolest zad přetrvává déle než několik dní, zhoršuje se nebo je doprovázena dalšími příznaky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Mezi varovné signály, které by vás měly vést k lékaři, patří: silná bolest, která se nezlepšuje ani po lécích, necitlivost nebo brnění v nohou, slabost v nohou, ztráta kontroly nad močovým měchýřem nebo střevami, bolest, která se zhoršuje v noci nebo při odpočinku, bolest doprovázená horečkou, nevysvětlitelný úbytek na váze. Včasná diagnostika a léčba mohou pomoci předejít komplikacím a urychlit zotavení.

Domácí léčba a tipy

Drobné zdravotní potíže se často dají zvládnout i doma. Než ale sáhnete po babských radách, je vždy lepší se poradit s lékárníkem nebo lékařem, abyste si neublížili. Při nachlazení pomáhá klid, dostatek tekutin a vitamínů. Bolest v krku zmírníte teplými nápoji s medem a citronem, ucpaný nos propláchněte slanou vodou. Na drobné rány a odřeniny stačí dezinfekce a náplast. Při bolestech hlavy zkuste odpočívat ve tmě a tichu. Nezapomeňte, že domácí léčba nenahrazuje odbornou lékařskou péči. Pokud se vaše potíže zhoršují nebo přetrvávají, vyhledejte lékaře.

Prevence pupínků u dětí

Dětská pokožka je náchylnější k ucpávání pórů a vzniku pupínků. Dodržování základní hygieny je proto klíčové. Děti by si měly mýt obličej dvakrát denně jemným mycím gelem a teplou vodou. Důležité je také vyhýbat se drhnutí pokožky, které může podráždění zhoršit. Po umytí by si děti měly obličej osušit čistým ručníkem. Rodiče by měli dbát na to, aby se děti nedotýkaly obličeje špinavýma rukama a nepoužívaly mastné krémy. Strava hraje také roli. Doporučuje se omezit sladkosti, tučná jídla a fast food. Naopak je vhodné zařadit do jídelníčku ovoce, zeleninu a potraviny bohaté na vitamíny.