Přejídání můžete zastavit. Víte, jak na to?

Přejídání se obvykle věnujeme pod zvýšeným stresem, nudou a v podobných situacích. V daný okamžik nám možná přijde, že spousta jídla je tou správnou volbou. Po nějakém čase dojde však rychlé vystřízlivění. Výčitky, bolesti břicha a při opakovaném nadměrném konzumování i zvyšující se tělesná hmotnost. Proti takovému zlozvyku Vás posléze nezachrání ani rychlé hubnutí.

Pokud je přejídání Vaším velkým nešvarem a těžko se Vám s ním bojuje, přinášíme několik tipů, které Vám možná přijdou vhod.

V první řadě se zabavte

Jak už bylo zmíněno, přílišné pojídání je nejčastěji spojeno s nudou. S tím, že člověk nemá co dělat. Pokud se u Vás ohlásí přejídání, okamžitě se zabavte a vymyslete si nějakou činnost. Začněte bojovat se svými chuťovými chtíči za pomoci nových návyků.

Snažte se rozlišovat skutečný hlad a ten emocionální, který je bohužel velkým nepřítelem. Nenechte vstoupit hlad do Vaší mysli, proto jezte raději pravidelně a po menších dávkách. Vyhněte se situaci, kdy přijde velký hlad. A s ním ono nežádoucí přejídání.

Předejděte přejídání vhodnou stravou

Jestliže se nechcete zbytečně přejídat, pak kromě výše uvedených tipů zapřemýšlejte také nad složením Vaší stravy. V první řadě jezte více bílkovin a zároveň vlákniny. Ta dokáže dostatečně zasytit. Na druhou stranu nepodceňujte svůj celkový kalorický příjem, který by měl korespondovat s Vašimi vyvíjenými pohybovými aktivitami.

Je pravdou, že přejídání se obvykle pojí i s nepříliš vhodnými potravinami. Pokud k Vám například dorazí návštěva, jíž pochopitelně chcete pohostit, zaměřte se na jinou skladbu pohostinství. Vyměňte nezdravé sladkosti a pochutiny za něco zdravějšího. Když už se přece jenom přejíte, bude to pro tělo určitě přínosnější nežli v podání nezdravého jídla.

U stravování se snažte myslet na to, co jíte. Neprovádějte jiné činnosti, které si uzmou Vaši pozornost. Typickým příkladem je sledování televize. Když se budete soustředit na proces pomalého jezení, pak se mnohem dříve dostaví pocit nasycení a Vy se nepřejíte.

Publikováno: 07. 09. 2020

Kategorie: dieta

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: jídlo | přejídání | sladkosti | vláknina