Onemocnění ledvin často vyžaduje jistá omezení

Ledviny jsou jedním z významných orgánů lidského těla. Právě skrze ledviny se z naší fyzické schránky dostává spousta nežádoucích látek. Na fungování těla mají zásadní vliv i v mnoha jiných ohledech. Velkou nepříjemností se proto stává onemocnění ledvin. To bývá velice často spojováno s nějakou další chronickou nemocí. Pokud k něčemu takovému dojde, je zapotřebí dodržovat jistá opatření týkající se hlavně stravování a pitného režimu.

Onemocnění ledvin a pitný režim

Spousta lidí se mylně domnívá, že při onemocnění ledvin je třeba dodržovat nadměrný přísun tekutin. Jenže, tím ledvinám spíše uškodíte, nežli je posílíte. Záleží pochopitelně na tom, o jaké onemocnění ledvin jde, ale doporučovaná dávka tekutin je kolem dvou litrů. Při výraznější nemoci spojené s omezenou funkčností ledvin to však může být klidně polovina nebo ještě méně.

Jaká strava ledvinám neprospívá?

Nemoc ledvin může být bolestivým procesem, takže není od věci takové obtíže minimalizovat a snažit se být co nejdříve zdráv. K tomu dojdete například tak, že budete konzumovat spíše nenasycené mastné kyseliny, třeba v podobě ryb. Pojďme si ale představit hlavně takové ingredience a potraviny, které naopak prohlubují onemocnění ledvin a nepřináší nic dobrého.

V každém případě se vyvarujte kořeněným pokrmům. Pokud chcete nějakému jídlu dodat lahodnou chuť, zvolte raději přírodní bylinky. Značné omezení by mělo přijít z pohledu solení. To ledviny zatěžuje. Naopak budete potřebovat vitamíny. Optimalizovat byste měli i přísun bílkovin a tuků. Ty musí tvořit alespoň třetinu Vaší stravy. To vše s ohledem na případnou obezitu nebo jiné potíže tohoto typu.

Když už jsme ve vyjmenovávání produktů, které nejsou vhodné při nemoc ledvin, měla by padnout zmínka také o nevhodných a nežádoucích nápojích. Typickým příkladem je pití typu Coca-Cola a jí podobné, v jejichž složení je velké množství cukru. Při onemocnění ledvin je pochopitelně nutné omezit i jakoukoliv konzumaci alkoholu, s nímž se ledviny nevypořádávají moc dobře.

Publikováno: 11. 09. 2020

Kategorie: zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: ledvina | ledviny | nemoc ledvin | onemocnění ledvin