Křečové žíly jsou rozšířeným onemocněním u mužů i žen

Křečové žíly jako onemocnění asi není třeba moc zdlouhavě představovat. Pokud něčím takovým trpíte, asi víte, že tato nemoc je celkem viditelná. Objevuje se hlavně na nohou, a to v podobě tenkých metliček a výraznějších křečových žil. Ty mají modré zabarvení a v horším případě vystupují.

Mnozí si myslí, že křečové žíly jsou především estetickým omezením, ale není to tak úplně pravda. Toto žilní onemocnění může způsobovat i vážnější zdravotní komplikace, pokud se včas nezačne léčit.

Odstranění křečových žil

Propuknutí tohoto onemocnění je obvykle spojeno s těžkostí a bolestmi v nohách. Souběžně s tím přichází i nástup prokreslování žil, které mají horší průchodnost, a právě v tom spočívá ono zmiňované riziko. Tyto špatné žíly je třeba odstranit.

Menších metliček se lze zbavit speciální laserovou metodou. Ta se hojně využívá nejenom na nohou. Nevzhledné žilky jsou často odstraňovány i z obličeje. Když už jsou křečové žíly nepřehlédnutelnou součástí končetin, je třeba přistoupit k operativnímu zákroku. Žíla se jednoduše přepojí a odumřelá část se vytáhne. Je ale důležité zmínit, že operací boj s křečovými žílami končit nemusí.

Křečové žíly jsou o změně životního stylu

Někteří z Vás bojují s křečovými žílami celoživotně. Nejde bohužel o jednorázovou záležitost, ale o chronické generační onemocnění, které mnohdy nejde zcela odstranit, ale pouze minimalizovat. Nápomocno Vám bude například otužování po ránu. Jestliže trpíte na křečové žíly, snažte se každý den zvednout nohy alespoň na 10 až 15 minut směrem vzhůru. Na toto onemocnění existuje i spousta masáží.

Zásadní je však změna životního stylu. A to se týká nejenom jídelníčku. Ten by měl být vyvážený, plný vlákniny, vitamínů a podobných látek. Vedle volnějšího oblečení se zaměřte také na pravidelný pohyb. Aby se vám „křečáky“ po nějaký době opět nevrátily, začněte více chodit. Vedle chůze je ideální jízda na kole, ale i plavání. A pokud náhodou trpíte větší nadváhou, zhubněte.

Publikováno: 01. 08. 2020

Kategorie: Nemoci

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: křečáky | křečové žíly | varixy | žíly