Kortikoidy mohou mít řadu vedlejších účinků

Je možné, že s kortikoidy jste se už někdy setkali. Jde o látky, které jsou lidem předepisovány v okamžiku, kdy dochází k problémům s vlastním imunitním systémem. A to je pro tělo nežádoucí. Na druhou stranu je třeba počítat, že právě tyto látky mohou mít i vedlejší účinky, s nimiž se budete potýkat.

Vše lze samozřejmě minimalizovat, musíte pouze vědět, jak na to.

Co mohou způsobit kortikoidy?

Jednou z největších obav těch, kdo musí užívat kortikoidy je nárůst tělesné hmotnosti. Velice často dochází k otékání obličeje, kde se začne ukládat větší než přiměřené množství tuku. Tento stav můžete ovlivnit například tím, že upravíte jídelníček a budete konzumovat více zeleniny, včetně bílkovin. Určitě zapomeňte na jakékoliv rychlé hubnutí.

S nárůstem váhy bohužel může růst i krevní tlak. Tento nešvar lze mít pod kontrolou tak, že budete méně solit a začnete jídla dochucovat bylinkami. Zvýšit se Vám může i hladina cholesterolu, kterou naopak snížíte omezením nasycených mastných kyselin.

Kortikoidy mývají za následek ještě jednu věc, a tou je úbytek svalové hmoty. Dostavit se může i vyšší náchylnost na viry a bakterie, než se dá imunitní systém zcela do pořádku. V takový okamžik není radno podceňovat dostatečnou konzumaci vitamínů.

Buďte připraveni na cokoliv

Užívání těchto látek zkrátka není jednoduchou záležitostí a kýžený výsledný stav je zkrátka spojen i s řadou vedlejších reakcí. Ty mohou souviset dokonce s částečnou osteoporózou. Když budete brát kortikoidy, jistě pocítíte pomalejší hojení jakýchkoliv ran. Pro některé jedince jsou tyto látky agresivnější v samotném žaludku a zažívacím ústrojí. To znamená, že vředy nejsou ničím neobvyklým.

Pokud Vám tedy byly naordinovány kortikoidy, pak své tělo při jejich užívání bedlivě sledujte a v případě problémů si vezměte příklad z některých výše uvedených rad. Popřípadě se můžete obrátit na konkrétního lékaře, který tyto látky může zkombinovat s dalšími, s nimiž snížíte vybrané hodnoty Vašeho těla.

Publikováno: 14. 09. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: imunitní systém | kortikoid | kortikoidy | vedlejší účinky