Klíšťata negativně ovlivňují lidské zdraví

Klíšťová encefalitida nebo borelióza. To jsou poměrně velcí strašáci pro všechny lidi milující přírodu a obklopující se rozmanitou zelení. Právě v tomto prostředí se totiž daří klíšťatům, která jsou přenašeči výše uvedených onemocnění. Klíšťata v posledních letech získávají na své intenzitě, a to se negativně podepisuje i na častějším výskytu těchto nemocí. Ty mohou celkové zdraví člověka podlomit na poměrně dlouhou dobu, a navíc způsobit i trvající problémy.

Kde hrozí riziko klíšťat?

Jak už jsme uvedli v úvodu tohoto článku, je to především v přírodě. Buďme ale trochu více konkrétnější. Jsou to hlavně louky s vyšší trávou a lesy. Kvůli masivnímu rozšiřování klíšťat se jim nevyhnete ani v parku ve městě nebo dokonce na vlastní zahradě. Hojný výskyt je zaznamenán také v oblastech kolem vodních toků, jakými jsou řeky. I tam klíšťat mohou představovat nebezpečí.

Klíšťata – minimalizujte riziko nákazy

Pojďme se ale zaměřit na několik praktických tipů, které snižují riziko, že klíště chytíte, potažmo se nakazíte. Rada první je celkem zřejmá. Pokud vyrážíte do přírody, vezměte si dlouhé kalhoty. Pokud je na ně příliš horko, využijte repelenty odpuzující klíšťata.

Klíště je přenositelné také z domácího mazlíčka, proto mu pořiďte vhodný obojek odpuzující tohoto nebezpečného nepřítele. Za pomoci různých preparátů můžete udělat bezpečnější i vlastní zahradu, popřípadě vytvoříte přechodové oblasti bez zeleně, přes které se nebudou klíšťata pohybovat směrem k Vašemu obydlí.

V posledních letech je hojně využívané i očkování. Pouze však proti klíšťové encefalitidě. Když na něj zapomenete před nadcházející sezónou, můžete využít zrychlené očkování. Na to dokonce přispívá i většina zdravotních pojišťoven. Jde ve své podstatě o jeden z nejúčinnějších způsobů ochrany.

A pokud byste si náhodou klíšťata přece jenom donesli domů na oblečení, naučte se po procházce v přírodě sundat své ošacení a hoďte ho do sušičky. Vy si zatím dejte sprchu, ať už to bude otužování nebo tu klasickou.

Publikováno: 29. 08. 2020

Kategorie: zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: borelióza | klíšťata | klíště | klíšťová encefalitida | očkování