Jaterní dieta: Tyto sladkosti si dopřát můžete!

Jaterní Dieta Sladkosti

Povolené sladkosti

Sladkému se na dietě úplně vyhýbat nemusíte, ale je potřeba vybírat chytře. Povolené jsou sladkosti s nízkým obsahem cukru a tuků, ideálně s vysokým obsahem vlákniny. Místo mléčné čokolády si dejte hořkou s vysokým procentem kakaa (minimálně 70 %). Ovoce si dopřejte v omezeném množství, a to spíše druhy s nižším glykemickým indexem, jako jsou bobulovité ovoce, jablka nebo hrušky.

Pozor si dejte na sušené ovoce, které obsahuje mnohem více cukru než čerstvé. Pokud máte chuť na něco sladkého k pití, vsaďte na neslazené čaje, kávu bez cukru nebo vodu s citronem. Vyhýbejte se slazeným nápojům, džusům a sirupem. Pamatujte, že i zdravé sladkosti je potřeba konzumovat s mírou.

Zakázané sladkosti

Sladkosti, ač lákavé, mohou skrývat i stinnou stránku. Existují totiž pochoutky, které se u nás oficiálně prodávat nesmí. Důvodem bývá často použití nestandardních ingrediencí, jež neodpovídají českým normám. Příkladem může být ovoce s nezvykle vysokým obsahem pesticidů nebo barviva, která nejsou v Evropě povolena. Zákaz prodeje má za úkol chránit spotřebitele před potenciálními zdravotními riziky. Neznamená to ovšem, že by tyto sladkosti byly nutně nebezpečné. Spíše jde o preventivní opatření, které má zajistit, aby se na pultech obchodů objevovaly pouze produkty splňující přísné standardy.

Tipy pro přípravu

Před samotnou přípravou si důkladně prostudujte recept. Připravte si všechny ingredience a pomůcky, abyste je měli během vaření po ruce. Dodržujte doporučené množství surovin a časy vaření, abyste dosáhli optimálního výsledku. Pokud s vařením teprve začínáte, volte jednodušší recepty. Nebojte se experimentovat s kořením a bylinkami, dodají jídlu jedinečnou chuť. Během vaření ochutnávejte a podle potřeby dochucujte. Nezapomeňte na úklid kuchyně průběžně během vaření, ušetříte si tak práci na závěr.

Množství a frekvence

V otázce péče o pleť často narážíme na otázku: "Kolik?" Kolik krému je tak akorát? Jak často používat masku? Pravda je, že neexistuje univerzální odpověď. Každý z nás má jiný typ pleti, jiné potřeby a reaguje jinak na různé produkty a jejich množství.

Obecně platí, že méně bývá více. Začněte s menším množstvím produktu a postupně přidávejte, dokud nedosáhnete požadovaného efektu. Pamatujte, že pleť by po aplikaci produktu neměla být mastná ani přetížená.

Frekvence používání produktů se také liší. Zatímco hydratační krém je vhodné používat ráno i večer, pleťovou masku si dopřejte jednou až dvakrát týdně. Důležité je naslouchat své pleti a pozorovat, jak reaguje na různé produkty a jejich frekvenci.

Alternativy sladidel

V dnešní době, kdy si hlídáme kalorie a zdravý životní styl je trendy, roste poptávka po alternativách klasického cukru. Na trhu najdeme širokou škálu sladidel, z nichž každé má své plusy a mínusy. Mezi přírodní alternativy patří med, javorový sirup, stévie nebo agáve. Tyto varianty sice obsahují vitamíny a minerály, ale i tak je potřeba s nimi nakládat s mírou, jelikož mají vysoký obsah sacharidů.

Pro ty, kteří hledají nízkokalorické varianty, jsou tu umělá sladidla jako sukralóza, aspartam nebo acesulfam K. Jejich výhodou je, že neobsahují kalorie a nezvyšují hladinu cukru v krvi. Nicméně, některé studie naznačují, že dlouhodobá konzumace umělých sladidel může mít negativní vliv na zdraví.

Recepty na zdravé dezerty

Sladké pokušení a zdravý životní styl se nemusí vylučovat! Existuje spousta receptů na dezerty, které uspokojí vaše chuťové pohárky a zároveň prospějí vašemu zdraví. Zapomeňte na rafinovaný cukr, bílou mouku a nezdravé tuky. Místo toho vsaďte na ovoce, ořechy, semínka, celozrnné produkty a kvalitní kakao. Vyzkoušejte například lahodné banánové muffiny slazené medem, osvěžující jahodový sorbet bez přidaného cukru nebo nadýchaný mrkvový dort s jogurtovou polevou. Fantazii se meze nekladou a na internetu najdete nepřeberné množství inspirace. Zdravé mlsání může být zábavné a chutné zároveň!

Publikováno: 17. 06. 2024

Kategorie: dieta

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: jaterní dieta sladkosti | sladkosti vhodné pro jaterní dietu