Frekvence jídla se u každého z nás trochu různí

Spousta lidí s touhou po zdravém životním stylu si pokládá jednu zásadní otázku. Kolikrát denně je vlastně možné jíst? Frekvence jídla je všude označována, jako hodně důležitá, takže jak to ve skutečnosti je? Na tuto otázku existuje velice snadná odpověď. Ta bohužel není až tak univerzální. Každý z nás musí jíst tolikrát, aby neměl hlad. To má však svá jistá pravidla.

Frekvence jídla ideálně třikrát denně

Většina specialistů na hubnutí a diety se shoduje na tom, že základem všeho je plnohodnotné jídlo třikrát denně. Hlavní jídla jsou povinností, svačiny jsou dobrovolnou záležitostí. Obecně tedy platí, že jíst by se mělo třikrát až pětkrát denně. Vzhledem k tomu, že každý z nás má trochu jinou muskulaturu a proporce, jde však o ryze individuální záležitost.

Frekvence jídla by v žádném případě neměla být o extrémech. To znamená, že nebudete podstupovat žádné přejídání a zároveň žádné hladovění. Pravidelná konzumace jídla se do značné míry odvíjí také od toho, jaké povolání vykonáváte a jakým pohybovým aktivitám se věnujete.

Dbejte na složení samotného jídelníčku

Není to pochopitelně jenom samotná frekvence jídla, kterou budete dodržovat. Pozornost je třeba věnovat i tomu, co jíte. Vhodné je cílit na pochutiny mající malý glykemický index. Snažte se, aby součástí každého většího jídla bylo i dostatečné množství bílkovin. Ty jsou přínosné mimo jiné i proto, že přináší pocit nasycení, takže Vám nehrozí zbytečné přejídání.

Snažte se, aby frekvence jídla souvisela také s energetickým rozložením. To znamená, že větší přísun energie v jídle by měl být především v rámci snídaně a oběda. Naopak večeře tvořte energeticky chudší, abyste si následně dopřáli klidný a ničím narušovaný spánek.

Ať už si z tohoto článku odnesete jakékoliv hodnotné informace související s frekvencí jídla, vždy myslete na jediné. Do ničeho se nesmíte nutit a Vámi nastavený jídelníček a stravovací návyky Vás musí naplňovat a být příjemné. Teprve potom vše funguje tak, jak má.

Publikováno: 12. 09. 2020

Kategorie: dieta

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: frekvence jídla | jídlo | přejídání | stravovací návyky