Dna je nepříjemným onemocněním s řadou omezení

Dna je zánětlivým onemocněním, s nímž se potýká spousta lidí. Tato nemoc se obvykle projevuje v natékajících kloubech, ať už jde o ruce nebo nohy. Dotek na takové místo je bolestivý. Zároveň se toto onemocnění negativně ukazuje i v ostatních částech těla, jako jsou třeba ledvinové kameny. Pokud máte také problémy se zvýšenou hladinou kyseliny močové, potom je třeba tyto obtíže léčit. Zároveň byste měli upravit i svůj jídelníček.

Jaké potraviny jsou vhodné?

Nemoc dna jako taková je spojena s jedním výraz, a to jsou puriny. Jejich obsah je třeba redukovat, a to prostřednictvím příjmu vhodných potravin. I z tohoto důvodu se lidé mající dnu potýkají s omezeným jídelníčkem.

Do něj samotného byste rozhodně neměli v žádném případě zahrnovat potraviny, jakými jsou zvěřina, mladé kuřecí maso, uzeniny, vnitřnosti, celozrnné pečivo, kakaový prášek, mořské plody, ryby a řada nejrůznějších nápojů, jimž ve složení dominuje fruktózový sirup.

Spousta purinů se nachází i v dalších pokrmech, avšak ne v takovém množství. V jejich případě stačí jen omezení konzumovaného množství nikoliv kompletní vyloučení. Na mysli máme například fazole, masové vývary, zelený hrášek, hovězí a vepřové maso.

Dna – vhodné potravinové návyky

Z výše uvedených řádků jasně vyplývá, že dna je onemocněním, při kterém by měla být snižována koncentrace kyseliny močové v krvi. To znamená, že pro takové lidi není moc vhodné rychlé hubnutí a podobné procesy. V první řadě je třeba tělu zajistit dostatečné množství tekutin, ideálně ve formě čisté vody.

Z hlediska stravování je třeba zaměřovat se na potraviny s malým množstvím purinů. Jsou to například vejce, ořechy, mléčné výrobky živočišného charakteru a ovoce v podání jablek a meruněk. Z hlediska zeleniny jasně vede mrkev, rajčata a okurky. Je pravdou, že ovoce a zelenina by se měly konzumovat ideálně v surovém stavu. Pokud Vás postihlo onemocnění zvané dna, pak si vezměte výše uvedené informace k srdci.

Publikováno: 09. 09. 2020

Kategorie: zdraví

Autor: KaterinaCajthamlova

Tagy: dna | nemoc dna | nemoc králů | onemocnění | puriny